Korsika

Salapärane ja uhke Korsika 

 

Salapärane ja uhke Korsika on mägiseim saar Vahemeres.
See ajab end Vahemere soojast veest välja kui okkaline merisiilik. Korsika ei ole täiel määral prantslaslik, kuna liitus Prantsusmaaga alles 19. sajandi keskpaigas. Samas on saar Prantsusmaale andnud selle silmapaistvama juhi Napoleon Bonaparte’i, kes sündis aastal 1769 Korsika lõunapealinnas Ajaccios. Korsika ei ole ka täiel määral lõunamaine, kuna piimasoojas türkiissinises vees ujudes avanevad vaated sakilistele lumistele mäetippudele. Üks on selge: suuruselt kolmas Vahemere saar on neist kõige metsikum, looduslikum ja ehedam.

Me ei soovita Korsikat neile, kes pelgavad sõita mööda pisut pööraseid mägiteid, kus kahekorruseline buss peab ühtäkki tagurdama eelmise möödasõidukohani, kuna tee on üherajaline. Me ei soovita seda ka frankofiilidele, kuna Korsikal elavad siiski korsiklased, kes jäävad alatiseks mäletama aastaid 1755–1769, mil saar oli iseseisev ja selle pealinn oli mägine Corte. Korsika on sihtkoht looduse ja vapustavate vaadete armastajatele, neile, kellele pole paljuks ronida mõnda 67-st genovalaste vahitornist, mis ümbritsevad saare mägiseid kaldaid; neile, kes tõmbavad Korsikal lennukist väljudes rõõmuga sõõrmeisse makjatihniku mõrkjat aroomi.

Reis sobib: kõigile, kes soovivad näha hingematvaid loodusvaateid, kes armastavad prantsuse ja itaalia kultuuri ning kellele pakub huvi nende kahe kultuuri vastastikmõju Euroopa ühel kõige kaunimal saarel
Õhutemperatuur: päeval ligi 17 °C, öösel ligi 7 °C
Veetemperatuur: 15 °C
Ilmastikuolud: sademete tõenäosus 30%, päike paistab ligikaudu 8 tundi päevas
Ajavahe Eestiga: 1 tund
Valuuta: EUR

 

BASTIA
Bastia on Põhja-Korsika pealinn, reisijate arvult Prantsusmaa suurim Vahemere sadam ja Korsika itaalialikuma osa pealinn. Vahel ongi Itaalia esimene asi, mida reisijad Korsikal märkavad, sest Bastia asub Itaalia rannikule kõige lähemal – Toscana saarestik ja Capraia saar paistavad üle mere hästi kätte. Bastia on Lõuna-Korsika pealinna Ajaccio ajalooline rivaal. Kui Ajaccio võttis meeleldi vastu prantsuse keele ja kultuuri, vaatas Bastia üle Türreeni mere Elba saare ja Toscana, ühesõnaga Itaalia poole, kus on ka korsika keele juured ja kust pärineb Bastia arhitektuur.
Bastia vanim osa Terra Vecchia sobiks esindama teisigi Vahemere linnu. Tegemist on kitsaste tänavate ja treppide labürindiga, mis ühendab kolme olulist punkti – vana sadamat, turuplatsi ja Saint Nicolas’ väljakut. Eriti maaliline paistab Terra Vecchia taustalolevate mägede ja Ristija Johannese kirikuga mere poolt vaadates. Saint Nicolas’ väljak meenutab mõne Toscana maismaa linna keskust, kus linnaplatsi ümbritsevad samuti kaitsevärvust meenutava ketendava koorega plataanipuud. Selle, et tegemist on siiski Korsikaga, annab ära Napoleon Bonaparte’i kuju väljaku keskel (sündinud on Napoleon küll Lõuna-Korsika pealinnas Ajaccios). Üle Terra Vechia kõrguvas Terra Nova kindluses asuvad praegu linnamuuseum, kaks kirikut, restoranid, elumajad ja kool.
Suvehooajal toimuvad Bastia, aga ka teiste piirkondade kirikutes ning kontserdisaalides sageli polüfoonilise korsika laulu (ansamblid Barbara Fortuna, A Filetta, Tavagna ja Tempus Fugit), rahvuslike sugemetega traditsioonilise korsika muusika (Diana di l’Alba) ja tuntud korsika world music ansambli I Muvrini kontserdid.
Selleks tasub silmad lahti hoida tänavapostidel ja plataanitüvedel pidevalt uuendatavatel plakatitel.

CAP CORSE’I POOLSAAR
Cap Corse’i poolsaar on nagu Korsika nimetissõrm, mis osutab põhja, Prantsusmaa suunas. Cap Corse’i katavad peamiselt lõhnavad makjapõõsad ja kaljunukid, millelt avaneb vaade Vahemerele ning itta vaadates Itaaliale kuuluvatele Capraia ja Elba saartele.
Meie lemmik on poolsaare idarannikul olev Erbalunga küla, mis jääb Bastiast paar kilomeetrit põhja. Majad on siin ehitatud otse kaljupervele ja trepid viivad veepiirini. Sisehoovides olevad restoranid lausa kutsuvad aega maha võtma ja nautima Cap Corse’i kangendatud veini, mis säärast lihtsat nime kannabki – Cap Corse. Genovalaste rajatud torni varemed mere ääres on maaliline taust fotode tegemiseks.
Centuri kommuun (vald) asub Cap Corse’i poolsaare kirdeosas ning seda tuntakse võimaluse poolest nautida sadamarestoranides kohalike kalurite värsket saaki. Valikus on alati erinevad kalad, kaheksajalad ja mis kõige huvitavam, langustid (lihtsalt grillitud kujul või siis näiteks pastaroas). Toidu kõrvale ei tasu unustada võtta ka Cap Corse’i valget või roosat veini. Siit algab ka tähistatud matkarada, mis viib mööda rannajoont poolsaare põhjaossa. Centuris näeb ka vanu genovalaste rajatud vahitorne, mida saarlased rajasid keskajal, et end röövlite eest kaitsta.
Nonza, mis jääb Cap Corse’i poolsaare lääneossa, on mere kohale kaljunukile rajatud väike küla, mille jalamil laiub pikk tumehallide kivikestega rand. Tee ääres seisab aga uhke barokkstiilis kirik, mida ümbritsevad räämas 19. sajandi lõpukümnendite hooned, mille aedades kasvavad lopsakad palmid.
Suurepärane koht, kus tunnetada kunagise kuldaja – Belle Époque – kadunud kaja. Sea end varemete vahele rajatud restorani terrassile ja maitse kohalikku cédrat’ (sidruni eelkäija) või kastani likööri.
Saint-Florent jääb Bastiast 25 kilomeetrit läände, asudes Cap Corse’i vastaskaldal. Teekond selle avara jahisadamaga linnani viib mööda Col de Teghime mägiteed, kust avaneb kaunis vaade Bastiale, Biguglia järvele ja Toscana saarestikule idas, läände jäävad Saint-Florent ja Agriates’ kõrb. Väikeseks Saint-Tropeziks kutsutud linnani jääb veel paar kilomeetrit maona looklevat Patrimonio kommuuni veiniteed vaatega laiadele viinapuuistandustele, kus viinamarjad kasvavad vist küll igal nõlval. Siin võib sulanduda erikeelsete turismigruppide sekka, kellest mõni on vaiksem, teine valjem, põigata restoranidesse ja saada osa populaarsest muusikafestivalist Porto Latino. Teisalt võib rahvahulkade eest ka põgeneda ning seada end sisse mõnele valgeliivalisele rannale linna lõunaosas, kuhu pääsemiseks peab küll kas pisut jalgu väsitama või siis astuma mõnele regulaarselt merd sõitvale alusele.

CALANQUES
Calanques’id ehk Vahemere fjordid on üks Korsika visiitkaarte.
Saare lääneosas asuva Porto külani jõudmine on juba iseenesest seikluslik: ühesuunalisel teel võib juhtuda, et buss peab möödasõidukohta jõudmiseks sõitma tagurpidi. Ühele poole jääb kalju, paarsada meetrit madalamal helgib aga Vahemeri. Calanques‘i rannakaljusid ja Portot on meeldivaim külastada õhtu eel, mil päikesekiired värvivad liivakivist kaljud helepunaseks. Porto külale eelnev teelõik ei sarnane millegagi, mida olete varem näinud – tee lookleb helepunaste liivakivisammaste vahel, mille all loksub sinakasroheline meri. Tunnipikkuse kauni jalutuskäigu kaugusele jääb Torgio vahitorn, mis täitis üheaegselt nii torni kui majaka ülesandeid. Calanques‘id ja nendeni viiv tee on ilmselt üks maalilisemaid Vahemere rannikualasid, mida teame.
Skandola looduskaitseala koos Calanques‘idega on arvatud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Sakilisi kaljusid ja liivakivisambaid vaadeldakse veepinnalt, aga sukeldujad saavad tutvuda ka rikkaliku veealuse maailmaga.
Suviti pakub see Korsika nurk veel üht võrratut meelelahutust. Kui mägedes olev lumi lõpuks sulab ja mägijõgedes vesi otsa saab, moodustuvad mõningad Porto kandi jõed looduslikke basseine, kus vesi soojeneb meeldiva, pea troopilise temperatuurini, andes suurepärase võimaluse puhata ka magevees.

CALVI
Calvi on Korsika puhkepealinn. Grande Plage’i võiks pidada mõne troopilise saare rannaks, kui taustale ei jääks Calvi kindlust ja hiiglaslikke Marseille’ist ja Nice’ist saabuvaid praame. Tegemist on suurepärase paigaga, kus koos lastega puhata või harrastada erisuguseid veesporte – merepõhi on sama liivane kui Pärnus ja vesi ülimalt läbipaistev. Calvi kesklinnas, jahisadama läheduses saab tutvuda nn soolatorniga, mis on genovalaste rajatud kindlustorn, mis nüüd on Prantsusmaa rahvuslik arhitektuurimälestis.

L’Île-Rousse
L’Île-Rousse (ehk Punane saar) on teisele poole Cap Corse’i mäeahelikku jääv väike linnake. Paiga ajalugu on tihedalt seotud iseseisva Korsika ja riigimehe Pasquale Paoliga, kes rajas siia 1758. aastal asula, mida oleks saart ohustanud Genova sissetungijatel olnud keeruline vallutada. L’Île-Rousse moodustab looduslikult hästikaitstud sadama, mida kaitseb avatud vete eest rida punakaid graniitsaari. Läbi L’Île-Rousse läheb ka Korsika raudtee, mis ühendab Calvi saare lõunaosas asuvate Bastia ja Ajaccioga. Selle kitsarööpmelise raudtee rajamine oli tõeline insenertehniline väljakutse ning appi tõttas isegi Gustav Eiffel, rajades 94 meetri kõrguse Vecchio viadukti. Sõit L’Île-Rousse’ist Ajaccioni annab muinasjutulise võimaluse tutvuda saare selgroo moodustava mäemassiiviga mugavalt läbi rongiakna.

 

Loe kuhu minna Korsikal siit:
https://www.visit-corsica.com/eng/Corsica/Discover-Corsica/Culture-et-patrimoine/All-cultural-heritage

https://www.go-to-corsica.com/

Bastia linnaekskursioon

15.04.2022 Kell 10:00 hotellist
Hind: 60 EUR (Tellijatele kuni 15.02.22 on ekskursioon TASUTA)
Hinda kuulub: transport, ekskursioon Bastias vene keelt kõneleva giidiga, lõunasöök
Transfeer lennujaamast hotelli ja soovijatele hommikusöök hotellis. Kell 10.00 algaval Bastia linnaekskursioonil tutvume Bastia vanalinna paljude kitsaste tänavate kõrval ka olulisemate vaatamisväärsustega – Place Saint-Nicolas’ väljak, Ristija Johannese katedraal, maaliline vana sadam ning tsitadell. Sõidame ka minirongiga! Pärastlõunal sööme lõunat, millele järgneb vaba aeg.

Calvi ja Balagne

16.04.2022 Kell 09:00 hotellist
Hind: 90 EUR
Hinda kuulub: transport, vene keelt kõnelev giid, lõunasöök

Kell 09.00 algav ekskursioon viib meid esmalt mereäärsesse linnakesse L’Île-Rousse.
Korsika loodeosas olev asum sai oma nime tänu sealsetele punaka varjundiga kaljudele. Pärast lõunasööki jõuame Korsika puhkepealinna, mägedest ümbritsetud Calvisse. Siin köidavad meie tähelepanu lisaks valgele liivarannale Chapelle de Notre Dame de la Serra kabel ja 13. sajandist pärinev genovalaste tsitadell, millega tutvume lähemalt.
Kaunite vaadete nautimiseks peatume ka Corbara külas.
Hotelli naaseme ligikaudu kell 18.30

 

Cap Corse’i poolsaar

17.04.2022 Kell 09:00 hotellist
Hind: 100 EUR
Hinda kuulub: lõunasöök, transport, vene keelt kõnelev giid, veini degustatsioon Patrimonios.
Väljasõit kell 9.00 hotellist. Ekskursiooni alguses peatub buss Cap Corse’i rannikul asuvas Erbalunga kalurikülas, mis jääb Bastiast ligi 10 kilomeetrit põhjasuunda. Seejärel peatume Macinaggios, mis on oma nime saanud tänu sealsetele tuuleveskitele. Tegemist on Korsika suurima sadamaga, mida kasutasid sõjasadamana vanad roomlased. Sõidu jätkudes peatume Saint-Florentis, vanas genovalaste linnas, mis on heas seisukorras ja saanud populaarseks merekuurortiks. Linnakese kai on armastatud jalutuspaik, kust leiab hulga kohvikuid ja restorane. Kell 17.30 oodatakse meid Patrimonio veinitehases, kus viinamarju kasvatatakse vaid 20 hektari suuruses viinamarjaistanduses. Sealsetest marjadest tehtud valge vein tunnistati esimese Korsika veinina Prantsuse veinivalmistamise standarditele vastavaks. Degusteerime ka kohalikku toodangut. Jõuame tagasi hotelli ligikaudu kell 19.00.

Ekskursioon Bonifaciosse

18.04.2022 Kell 08:30 hotellist
Hind: 115 EUR
Hinda kuulub: transport, vene keelt kõnelev giid, laeva ja minirongi pilet, lõunasöök

Väljasõit hotellist kell 08.30. Terve päeva kestval ekskursioonil sõidame tutvuma Korsika lõunapunkti Bonifacioga. Sõidu esimene peatus on Aléria, mis on tänapäeval Korsika idaosa tasandiku oluline turismi- ja kultuurikeskus, mille viljakal pinnal õitseb ka põllumajandus. Seejärel viib sõit Bonifaciosse, kus meile jääb vaba aega ja sööme kell 12.30 lõunat. Kaljudele ehitatud Bonifacio jätab igavikulise mulje. Kui ilm lubab, sõidame kell 14.00 minilaevaga ranniku koopaid ja grotte vaatama. Tagasiteel viskame pilgu peale ka mägisele Porto-Vecchiole.

 

 

Tagasi blogisse