KUUBA reisid perioodil 20.11.2020-02.04.2021 hinnad al. 1265.-
Postitatud: 15.05.2020
Kuuba – intrigeeriv ajarännak paradiisinurgakesse
Kuuba on üks intrigeerivamaid maid maailmas. Fantastiline kliima, sooja selgeveelise Kariibi mere valged liivarannad, autentsusest tulvil Havanna, vanaaegsed autod, salsa, sigarid, rumm ja isegi riigi sotsialistlik autoritaarne režiim on kaasa aidanud Kuuba erakordsusele ja autentsusele. Viimastel aastatel on riigi poliitiline kliima soojenenud, Kuubale saabub üha rohkem turiste, riik on muutumas ja pakub veelgi rohkem võimalusi suurepäraseks puhkuseks ja seiklemiseks. Kuuba on nagu kaltsudesse riietunud printsess – vahel peitub vaese välimuse taga kullatolm.
Reisid algusega Tallinnast toimuvad perioodil 20.11.2020-02.04.2021 (11 ööd)
PS! Väljumised toimuvad ka Riiast! Küsi pakkumist!
Vedajaks on Turkish Airlines ja lend toimub ümberistumisega Istanbulis.
Varadero
Varadero on üks populaarsemaid kuurordialasid kogu Kuubal ja isegi terves Kariibi mere regioonis. Kitsal neemel paiknev kuurort rõõmustab puhkajaid 21 km pikkuste fantastiliste randade ja kristallselge sinise veega. Varadero üheks eeliseks on veel see, et kuurort asub küllaltki lähedal pealinn Havannale. Umbes 150 km pikkuse vahemaa Havanna ja lennujaamani läbite bussi või autoga kahe ja poole kuni kolme tunniga.
Viimastel aastatel on Varadero väga kiiresti laienenud ja andnud oma panuse kogu Kuuba majandusse. Kuurordialal on üle 60 hotelli, mis paiknevad merekaldal imekaunite valgete liivarandade läheduses. Kõik need pakuvad toitlustustüüpi „kõik hinnas“.
Iga aastaga ilmub kuurortisse üha rohkem veemeelelahutusi – populaarsest lohesurfist korallrahudel sukeldumiseni, kalapüügist lõbusõiduni purjelaeval.
Varadero linnakeses endas ehk ajaloolist hõngu polegi, kuid sealt võib ikkagi leida muuseume ja galeriisid, lõbustuskohti, baare ja kohvikuid, suveniiripoode ning sigari- ja rummipoekesi. Varadero linnakesest leiate Kuuba köögi, salsatantsu, kabaree, diskoteegid või lihtsalt rahuliku paradiisinurgakese rannal palmide keskel.
Loodusearmastajad saavad Varadero lähedal proovida haljendavaid džungliradu ja ekskursiooni koobastesse. Varaderos asub ka üks kahest Kuuba golfiklubist, kus saate lisaks golfimänguga tegelemisele ka seda spordiala õppida.
Varadero on kuurort, mis oma maailmakuulsat nime õigustab.
Kuuba pealinn Havanna on lahutamatu osa saare kuvandist. See on Hispaania koloniaalarhitektuuri pärandit täis linn, kus tundub, et aeg on musketitega relvastatud mereröövlite ajastusse pidama jäänud. Osa Havanna hooneid ei suuda kuidagi ära oodata uuendamist ja kasvõi mingisugust renoveerimist, kuid aastasadade jäljed lisavad Kuuba pealinnale veelgi rohkem salapära ja iidset hõngu. Teisest küljest on saarele saabuma hakkav erakapital juba võimaldanud osa Havanna arhitektuurist uuendada ja hoonete algset veetlust rõhutada.
Muljetavaldavaim ja ajaloosündmustest kõige rohkem läbi imbunud on Havanna Vana väljak – Plaza Vieja. XVI sajandist alates viidi seal läbi hukkamisi ja miitinguid, samuti festivale ja härjavõitlusi. Hispaania konkistadooride poolt ehitatud Havanna katedraal on samuti saanud linna lahutamatuks sümboliks.
Kuuba on ikkagi suur saar, mis ulatub 1200 km pikkuselt läbi mere. Seetõttu võib seal näha palju enamat kui ainult Havannat. Võimalusel külastage teisigi Kuuba vanaaegseid linnu – Santiago de Cubat, Trinidadi, Camagüeyd.
Kuuba on fantastilise looduse, haljendavate mägede, metsade ja orgudega maa. Sellel saarel kasvab suurepäraselt peaaegu kõik – alates suhkruroost, kohvist ja tubakast ning lõpetades troopiliste puuviljade, riisi ja ubadega.
Saarel on palju mägede, kaljude, koskede, jõgede ja järvedega parke. Äraütlemata palju on imepäraseid paiku ka Kuuba mererannikul, kus on ühendatud sinine vesi ja silmipimestavad rannad. Kuubat ümbritsevad mere biosfääri kaitsealad, mangroovimetsad, korallrahud, suurepärased kalavaatlus- ja kalapüügikohad.
Riigi looduse ilu on kooskõlas kohalike elanike laiade naeratustega. Paljude Kuuba elanike esivanemad on tulnud saarele teistest maadest, mistõttu on ka saare ühiskond kirev ja värvikas. Kuigi revolutsioonid ja vaesus rõhuvad kuubalasi juba aastakümneid, on ideaalsed loodustingimused, kultuuride segu, palju päikest ja merd kujundanud väga sõbraliku ühiskonna. Olles saanud veidi vabadust oma väikese äri loomiseks, võluvad kuubalased teid külalislahkuse ja abivalmidusega – pole tähtis, kas tegemist on väikese kohaliku restorani, poekese või külalistemajaga.
Kuuba rahva elu saadab pidevalt muusika. Kuuba salsa on tuntud kogu maailmas, nii et sellele saarele jõudes olge valmis metsikuteks salsaõhtuteks ja -öödeks. Lisaks salsatantsule on Kuuba kuulus oma rummi ja sigarite poolest, autentsed antikvaarsed autod tänavatel võimendavad aga veelgi muljet, et olete ajas mitukümmend aastat tagasi rännanud.
Kuuba troopiline kliima sobib ideaalselt ka puhkuseks. Temperatuur kõigub Kuubal 26 ºC ümber ja sellel maal paistab pidevalt päike. Kuubal saab kõige tõenäolisemalt vihma vältida detsembrist aprillini, ilm hellitab siis meeldiva soojuse, mitte rammestava palavusega. Kariibi mere veetemperatuur Kuuba randadel kõigub samuti 26 ºC ümber.
Siin on mõned soovitused – mida vaadata Kuubal:
Havanna
Havanna on Kuuba saare süda, mis mahutab nii arhitektuuripärandit kui ka linnaelanike traditsioonilist eluolu ja Kariibi mere kuurorte. Havannas tasub külastada Vana väljakut (Plaza Vieja), Havanna katedraali, linna kaitseks rajatud forti. Tegelikult kuulub kogu Havanna vanalinn UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi hulka. Kuuba pealinna armastas külastada Ameerika kirjanik Ernest Hemingway – praegugi saab siin kõndida mööda tema sissetallatud radu, külastada kirjaniku lemmikrestorane ja -kohvikuid. Havannas ärge unustage nautida troopilisi maitseid ja helisid kokteilibaaris, elava Kuuba muusika klubis või salsatantsu väljakul.
Trinidad
Oma suurepäraselt säilinud pärandiga jääb Trinidad Kuubal alla ainult Havannale. Ka see on linn, mis on 1800. aastast peale vähe muutunud ning on kantud UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi nimekirja. Vanalinn kujutab endast Hispaania koloniaalajastu pärandit ja autoliiklus on seal keelatud. Ilusad pastelsetes toonides majad ja kivisillutisega tänavad lasevad heita pilgu minevikku. Veelgi rohkem veetlust annavad Trinidadile ümber linna haljendavad mäed, palmid ja õrna tuule poolt hellitatav mererand. See linn on üks riigi ökoturismi keskusi. Trinidad on kuulus oma tantsupõrandate poolest, mis on rajatud isegi sellistesse kohtadesse nagu kirikuvaremed või endised haiglahooned. Linna ümbruskonnas paiknevad suhkrutehased, mida on samuti huvitav külastada.
Viñalese org
See on üks Kuuba looduse kauneimaid nurgakesi, kuhu on lihtne jõuda. Sierra de los Órganose mäeahelikus asuv org on kantud UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi nimekirja kui Kuuba kultuuri ja looduse pärl. Viñalese orus on palju väikesi hubaseid linnakesi ja külakesi, kõrgele taeva poole sirutuvaid lubjakivikaljusid, männimetsi ja traditsioonilisi tubakaistandusi. Kõige tuntumad Kuuba sigarid saadakse just selle oru istandustest. Haljendava oru radadel võib kõndida jalgsi, sõita jalgrattaga või ratsutada hobusega ning vaadata, kuidas kulgeb rahulik Kuuba provintsielu.
Santiago de Cuba
Veel üks koloniaalajaloo poolest tuntud Kuuba linn – Santiago de Cuba. XVI sajandil Hispaania vallutajate poolt asutatud linna peetakse nüüd Havanna järel tähtsuselt teiseks. Linna kuulsal keskväljakul kuulutas revolutsionäär Fidel Castro 1959. aastal revolutsiooni edukalt lõppenuks. Veel üheks tuntud objektiks linnas on XVII sajandil rajatud fort Castillo de San Pedro de la Roca, kust avaneb vaade kogu linnalähedasele merelahele.
Cienfuegos
Cienfuegos on pisut erinev Kuuba linn. Seda ei asutanud hispaanlased, vaid prantslased, mistõttu on ka õhkkond selles linnas unikaalne. Cienfuegost nimetatakse ka Lõuna pärliks või Kuuba Pariisiks. Linn on meeltmööda neile, kes hindavad eelmise sajandi keskpaiga modernset arhitektuuri. 1950. aastatel ehitatud majad on suurepäraselt säilinud ja pole oma võlu kaotanud. Selles linnas saate mitte ainult maitsvalt einestada ja ajaloomuuseumi külastada, vaid ka pisut rohkem hispaania ja prantsuse keelt õppida.
Baracoa
Havanna on kaasaegse Kuuba pealinn, kuid ta pole alati olnud Kuuba poliitiliseks ja halduskeskuseks. Just Baracoad nimetatakse riigi „esimeseks linnaks“ (Ciudad Primada), kuna see oli Kuuba esimene pealinn. XVI sajandil asutatud linna tegi kuulsaks maadeuurija Diego Velázquez. Nagu ka teised Kuuba suuremad linnad, võlub Baracoa oma arhitektuuri ja Hispaania pärandiga. Samuti sobib Baracoa suurepäraselt mägedesse ja haljendavasse linnaümbrusesse matkamiseks. Ranna läheduses haljendab siin lopsakas troopiline džungel.
Alexander von Humboldti nimeline rahvuspark
Alexander von Humboldti nimeline rahvuspark Kuubal on üks suurima bioloogilise mitmekesisusega paiku maailmas. Nagu ka teised Kuuba loodus- ja kultuurimälestised, on see park kantud UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi nimekirja. Siit leiab loendamatul hulgal taime- ja loomaliike. Kuuba kirderannikul asuvat rahvusparki mööda võib kõndida koos giidiga. Mägisel džunglimaastikul ei näe te üksnes eredavärvilisi linde ja mitmesuguseid taimi, vaid satute ka kütkestavate koskede ja läbipaistva veega jõgede juurde ning kõikehõlmava roheluse keskele.
Ekskursioonid – saa unustamatu reisielamus!
Viñalesi org
Terve päev
Tutvustav
1999. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Viñalesi org asub Kuuba kõige läänepoolsemas provintsis. Orus on ainulaadne maastik, mille moodustavad mogote’d, Juura ajastust pärit ümmarguste tippudega mäed. See on üks Kuuba kõige viljakamaid piirkondi, kus kasvatatakse, koristatakse, kuivatatakse ja töödeldakse maailma parimat tubakat. Külastame tubakamaja Casa del Veguero´t, kus tutvustatakse tubakatootmise eri tahke. Paadireis läbi jõekoopa ja karstiala e mogote, samuti ka eelajalooliste maalingute värviküllane jäljend, mis kõrgub ligi 120 meetrisel järsul kaljuseinal, pakuvad omapärase, lõbusa ning hariva kogemuse. Ekskursiooni lõpus naudime vaateplatvormilt lummavat panoraamvaadet.
Kaasa võtta: kaamera, peakate, mugavad jalatsid.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel
Havanna linnaekskursioon
Terve päev
Tutvustav
Hoolikalt läbimõeldud ekskursioon annab Havannast suurepärase ülevaate. Külastame nii koloniaalajastu kui tänapäevane Havanna osa. Esmalt suundume vanasse Havannasse, mis on suures osas autovaba, ning sobib tutvumiseks jalutades. Ajalooline ja koloniaalajastust pärit kesklinn on nagu vabaõhumuuseum, kus saab näha arhitektuuri, kunsti ja kultuuri. Linna teist poolt kutsutakse tänapäevaseks Havannaks, mis on sama huvitav, kuid ehedalt linnalik. Ka seal on ajaloolisi vaatamisväärsusi, kuigi need pärinevad teisest ajastust. Külastatavad kohad (ülevaatlik, ilma sisenemiseta): Plaza San Francisco de Asís – Plaza de la Catedral – Plaza Vieja – Plaza de Armas – Palacio de los Capitanes Generales (linnamuuseum) – Capitol – Parque Central – baar-restoran Floridita ja Bodeguita del Medio – Havanna ülikool – Plaza de la Revolución (Revolutsiooni väljak) ja Boulevard Malecón. Ülevaatlikul linnaekskursioonil näeme kõiki mainitud vaatamisväärsusi, kuid igasse kohta me ei sisene. Nelja tunni jooksul näete palju ning pärast ekskursiooni on teil võimalik külastada teile meeldinud kohti omas tempos ja järjekorras.
Kaasa võtta: kaamera, peakate, mugavad jalatsid.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel
Kabaree Tropicana
Pool päeva
Tutvustav-Meelelahutuslik
Põneva ajalooga Tropicana revüüteater lahutab teie meelt kuulsate Kuuba rütmidega, mis on segatud rumba, mambo, šansonettide ja ladina džässiga. 1939. aastal müüs Havanna koorekiht, kelle omanduses see ekstravagantne kinnisvara oli, selle hoone ettevõtjale, kelle soov oli avada seal 300 inimest mahutav öölokaal. Müüjatel oli üks tingimus – uus omanik pidi säilitama võimalikult palju puid, põõsaid ja taimi. See ajalooline detail teeb Tropicana eriliseks – terve klubi on ümbritsetud lopsaka rohelusega. 1992. aastal tunnistas Ameerika Restoranitööstuse Akadeemia Tropicana parimaks kabareeks Ameerikas, hinnates koha viie teemanti vääriliseks. NB! Kabareesse pääsevad vanemad kui 18 aastased külastajad!
Kaasa võtta: kaamera, peakate, mugavad jalatsid.
Kuupäev: Korraldatakse saabumisel
Riigi lühitutvustus:
Pindala – 109,884 km2
Rahvaarv – 11,3 miljonit (2017. a)
Pealinn – Havanna
Raha – Kuuba peeso ja Kuuba konverteeritav peeso
Keel – hispaania
Religioon – kristlus (65 %), Kariibi mere regiooni traditsiooniline afroameerika usk (17 %), ei kuulu ühtegi religiooni (23 %)
Noppeid ajaloost
Enne hispaania vallutajate saabumist sellele ilusale Kariibi mere saarele elasid Kuubal kolm peamist Ameerika indiaanlaste hõimu, kes tegelesid maaharimise, koriluse ja kalapüügiga.
1492. aastal, kui saarel maabus Christopher Kolumbus, hakkas Kuuba ajalugu kulgema Hispaania taktikepi all. Tuntud maadeavastaja kuulutas saare Hispaania Kuningriigi asumaaks ja 400 aastat õitses Kuubal hispaania kultuur.
XVIII sajandil vallutasid Kuuba pealinna britid, kes andsid koheselt hoo sisse Ameerika, Suurbritannia ja Kuuba vahelisele kaubandusele. Just sellel perioodil toodi Kuubale Aafrikast hulgaliselt orje, tekkisid suhkrurooistandused ja elavnes maa areng.
Hiljem hispaanlased taastasid kontrolli Kuuba üle.
1868. a – Kuubal algas ülestõus Hispaania ülemvõimu vastu.
1902. a – Ameerika Ühendriikide toetusel vabanes Kuuba lõplikult Hispaania kontrolli alt ja lõi iseseisva riigi.
1924. a – Kuuba presidendiks valiti Gerardo Machado. Tema valitsusaeg oli Kuubal turismi õitseajaks, avati ameerika hotelle ja restorane, kuurorte ja meelelahutuskohti.
1959. a – tuntud revolutsionäärid Ernesto Che Guevara ja Fidel Castro allutasid võimu lõplikult ja täielikult ning algas sotsialistliku Kuuba periood, millele olid iseloomulikud kodusõjad, Kuuba eraldatus Läänemaailmast, diktatuur ja riigi arengut pärssiv autoritaarne valitsusviis.
Alles viimastel aastatel on Kuuba võimud ohje lõdvemaks lasknud, lasknud riiki rohkem turiste, lubanud rohkem kuubalasi välismaale ja võimaldanud luua eraettevõtteid.
Rahvusköök
Kuuba võileib – populaarne suupiste, mis on alguse saanud sigarivalmistajate lihtsasti valmistatava ja toitva einena. See on praetud sealiha, sink, juust, sinep ja till kuuba leiva vahel.
Ropa vieja – hautatud ja rebitud veiseliha köögiviljadega.
Tibu riisiga – praetud tibu riisi ja Kariibi mere vürtsidega.
Seakoot – kuuba vürtsidega marineeritud ja praeahjus küpsetatud maitsva pruunistatud kamaraga seakoot.
Kuuba uhhaa – merekala tükikeste, küüslaugu ja sibulaga.
Kuuba suhkruküpsised guajaavimoosiga – kohalike hulgas populaarne magustoit tee kõrvale.
Majutusinfo
Turismi hakati siin arendama alles mõned aastakümned tagasi, mistõttu kujutab enamus hotelle endast osaliselt või täielikult remonditud vanu ehitisi. Seoses läbiviidava poliitikaga toimub renoveerimine siin aeglasemalt ja sageli mitmes etapis, hotelli tegevust katkestamata. Lisaks sellele ei paista majutusasutuste interjöör siin impordipiirangute tõttu silma oma rafineeritusega. Kõrgema kategooria hotellid (5-tärnised ja mõned 4-tärnised) on paremas seisukorras ja enamasti remonditud, madalama kategooria hotellid on aga lihtsamad, vanemad ja ainult osaliselt uuendatud.
Enamik Kuuba populaarseima kuurordi Varadero hotelle paikneb merekaldal imeliste liivarandade vahetus läheduses ja paistavad silma avarate maastikuterritooriumite poolest. Peaaegu kõik kuurordihotellid pakuvad toitlustustüüpi „kõik hinnas“ ja paljudes neist on olemas ööpäevaringselt töötav kohvik või baar, kust saab jooke ja suupisteid. Kõigis hotellides on korraldatud suurepärane meelelahutusprogramm, mis sageli hõlmab Kariibi mere regiooni kultuuripärandi elemente. Hotellide kategooriaid tähistatakse Kuubal tärnidega, kuid siin eksisteerivat klassifikatsioonisüsteemi ei tasu Euroopa standarditega võrdsustada. Seoses riigis läbiviidava poliitikaga ja majanduse olukorraga on hotellid lihtsama sisustusega, vanemad ja pakuvad vähem teenuseid kui teistes arenenud turismiga kohtades. Traadita interneti teenused on siin piiratud ja sageli pakutakse neid lisatasu eest piiratud arvu tundide jooksul.
Hea teada!
Tööaeg. Pangad töötavad Kuubas enamasti argipäeviti kl 8:00-st kuni 15:00-ni. Teiste asutuste ja kontorite tööaeg on kl 8:30 kuni 17:00. Restoranid jt söögikohad alustavad tööd kell 11. Kauplused töötavad esmaspäevast laupäevani kl 9:00 kuni 18:00, lõunavaheajaga.
Raha. Kuuba üks suurtest iseärasustest, millega tuleb harjuda igal turistil, on kaks erinevat rahaühikut – Kuuba peeso (CUP) ja Kuuba konverteeritav peeso (CUC). Kumbagi neist valuutadest ei saa osta väljaspool Kuubat, mistõttu tuleb raha vahetada pärast riiki saabumist. Kuuba peesot kasutavad peamiselt kohalikud. Kuuba konverteeritava peesoga arveldavad turistid. Pikemat aega riigis viibides harjute ära valuuta kasutamisega, aga taskus peab alati olema sularaha. Kõige parem on omada Kuuba konverteeritava peeso väikeseid rahatähti, kuna kohalikel restoranidel, majutusasutustel, raudtee- või bussijaamadel võib lihtsalt mitte olla vahetusraha. Kuigi pangaautomaate on Kuubas juba üsna palju, on raha väljavõtmine selles riigis ikka veel keeruline. Peamiselt on pangaautomaadid paigaldatud luksushotellide territooriumile ja võtavad vastu ainult VISA kaarte ning väljastavad raha USA dollarites, mis tuleb pangas või rahavahetuspunktis ära vahetada. Seetõttu on kõige parem võtta Kuubale kaasa sularaha – USA dollareid või eurosid. Suuremate rahaliste raskuste tekkimisel võite alati pöörduda abi saamiseks hotelli või panka – nad soovitavad olukorrale parima lahenduse.
Jootraha. Nagu kogu maailmas – 10% tasutud summast sobib ideaalselt jootrahaks ja tänutäheks hästi osutatud teenuse eest.
Transport. Kuigi Kuubal on suurepäraselt sisse seatud linnadevaheline kaugbussiliiklus, on ühistransport linnades ikka veel aeglane ja ebamugav. Linnades kasutavad kohalikud liinitaksosid, kuid vahel sõidavad nendega ka turistid. On ka riigitaksod, mis osutavad transporditeenust ka turistidele. Samuti võib leida erataksosid, kuid nende hinnad pole alati madalamad kui riigitaksodel. Oluline on enne autosse istumist hinnas eelnevalt kokku leppida!
Veel üheks alternatiiviks mööda linna või kuurorti reisimisel on velotakso ja cocotakso. Need on jalgrattad ja mootorrollerid, mis on ümber ehitatud kahe või isegi kolme inimese veoks mõeldud transpordivahenditeks.
Kuuba on ainuke arenenud raudteevõrguga Kariibi mere riik. Kuigi rongid on siin aeglased, hilinevad sageli või viivitavad väljumisega, on see suurepärane viis kohalike inimestega, saare looduse ja eluga tutvumiseks
Piirangud. Kuuba inimesed on küllaltki sundimatud ja tolerantsed, kuritegevus on Kuubal palju väiksem kui teistes Ladina-Ameerika maades. Tasub meeles pidada, et asute autoritaarses riigis, kus sõnavabadus ja demokraatlikud liikumised on piiratud.
Kingitused. Kuuba sigarid on saare tuntuim ja kogu maailmas populaarne kaup. Vältige tänaval müüdavaid võltspakendis kehva kvaliteediga sigareid. Kindlasti tasub proovida kuuba rummi. See on ülemaailmselt tunnustatud ja üks vanimaid Kuuba eksportkaupu. Odavat ja kvaliteetset rummi leiate igast turistide jaoks kohandatud kaubanduskeskusest. Kohv on vähem tuntud, kuid samuti väga kvaliteetne ja maitsev Kuuba toode. Ärge unustage külastada Kuuba kunsti- ja käsitööturgusid, kus on palju suveniire ja kust leiate mitte ainult kohalike meistrite tooteid, vaid ka Aafrika ja Ladina-Ameerika puuskulptuure, juveelitooteid ja isegi muinasesemeid.
Tunneta Kuubat
Külastage kindlasti mõnda suure koloniaalpärandiga Kuuba linna, nagu Havanna või Santiago de Cuba, Trinidad või Camagüey. Kuuba on üks kõige suurema karnevalide arvuga Ladina-Ameerika riike, seepärast ärge laske võimalust käest ja külastage kasvõi ühte paljudest tänavapidustustest. Kuuba on salsatantsu keskuseks, nii et kohalikus klubis ärge häbenege sukelduda salsakeerisesse.
Viisatingimused riiki sisenemisel:
Turismikaardi vormistamine reisibüroo kaudu – 40 EUR.
Eesti kodaniku pass:
Vajalik KUUBA TURISMIKAART.
– Reisida saab passi alusel.
– Reisidokument peab kehtima 6 kuud peale reisilt naasmist.
– Soovitav tervise- ja/või reisikindlustuse olemasolu kogu reisi perioodiks.
Vajalikud dokumendid:
– kehtiv pass – edasi-tagasi piletite broneering
– hotelli broneeringu kinnitus
– piisavad rahalised vahendid, umbes 50 USD päevas/ inimese kohta
– vajalik tervisekindlustus kogu reisi perioodiks (küsitakse piiril!)
Turistikaardi vormistamiseks:
– passi isikuandmete lehest koopia (pass peab kehtima vähemalt 6 kuud peale reisilt
naasmist)
– Kuuba Turistikaardi ankeet
– edasi-tagasi piletite broneering
– hotelli nimi
NB! Turistikaarti ei saa kasutada juhul, kui sõidu eesmärgiks ei ole turism.
Äri ja muu viisa saab taotleda isiklikult Kuuba Saatkonnast Helsingis.
Vene kodaniku pass:
Viisavaba kuni 30 päeva.
Vajalikud dokumendid piiri ületamiseks:
– pass, kehtiv vähemalt 2 kuud alates riiki sisenemise kuupäevast
– kehtiv Eesti elamisluba
– edasi- tagasi piletite broneering
– hotelli broneeringu kinnitus
– piisavate rahaliste vahendite olemasolu, umbes 50 USD päevas/ inimese kohta
– vajalik tervisekindlustus kogu reisi perioodiks kohustuslik on reisile kaasa võtta lisaks
passile ka reisi lõpuni kehtiv ID kaart (Eestisse sisenemiseks).
Eesti hall välismaalase pass, olemas elamisluba Eestis:
Viisatingimused samad, mis Eesti kodanikele.
Vajalik kehtiv elamisluba Eestis.
Kohustuslik on reisile kaasa võtta lisaks passile ka reisi lõpuni kehtiv ID kaart (Eestisse
sisenemiseks).